serwis informacyjno edukacyjne

HOLANDIA

Najistotniejsze informacje dla wyjeżdżających do pracy w Holandii

Wszelkie informacje na temat warunków życia i rynku pracy znajdziesz TUTAJ

Pamiętaj:

 • Upewnij się czy pośrednik posiada odpowiedni certyfikat Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Wykaz agencji pośredniczących, posiadających taki certyfikat znajdziesz na stronie internetowej www.kraz.praca.gov.pl
 • Sprawdź czy pośrednik ma zgłoszoną działalność gospodarczą, jak długo działa na rynku oraz czy jest wpisany do ewidencji działalności gospodarczej lub do Krajowego Rejestru Sądowego.
 • Nie korzystaj z ofert pracy zamieszczanych w prasie lub Internecie zawierających jedynie numer telefonu kontaktowego, nie spotykaj się z pośrednikiem pracy poza biurem firmy (np.: na dworcu, w kawiarni).
 • Nie daj się namówić do zapłacenia agencji pracy jakichkolwiek przedpłat, kaucji oraz opłat z tytułu wyszukiwania i wskazania pracodawcy zagranicznego.
 • Pamiętaj, że agencja pracy ma prawo pobierać opłaty z tytułu faktycznie poniesionych kosztów związanych ze skierowaniem do pracy zagranicą, tj. kosztów poniesionych na: dojazd i powrót osoby kierowanej do pracy, wydawanie wizy, badania lekarskie i tłumaczenie dokumentów – pod warunkiem wyspecyfikowania tych opłat w umowie zawartej z osobą kierowaną do pracy za granicą (art. 85 ust. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).

Ważne jest czy firma ma podpisany układ zbiory w Holandii. Może to być np. Abu Cao – te układy gwarantują zatrudnienie wg norm akceptowanych w danym kraju – dotyczy to zarówno pracowników z Polski, jak i pracowników miejscowych.

Co powinno niepokoić w ofercie pracy?

Informacje o pobieraniu pieniędzy Jakakolwiek informacja o pobieraniu opłat manipulacyjnych czy też konieczności poniesienia kosztów sporządzenia umowy powinny nas zaniepokoić. Przyszły pracodawca nie ma prawa żądać od nas pieniędzy.

UWAGA! W Holandii pracodawca zobowiązany jest do wyrobienia pracownikowi numeru Sofii – nie może jednak za to żądać pieniędzy.

Jakie dokumenty są wymagane, aby podjąć legalnie pracę?

Podjęcie pracy w Holandii przez polskich obywateli nie wymaga pozwolenia na pobyt i pracę. Nie ma obowiązku posiadania zakwaterowania by dostać pracę w Holandii. Osoba, która chce podjąć pracę musi jedynie posiadać aktualny dowód tożsamości (paszport lub dowód osobisty) oraz numer BSN (Burgerservicenummer). Można go otrzymać w holenderskim urzędzie miasta, właściwym dla miejsca zamieszkania. Agencje pośrednictwa pracy same wystosowują wniosek o przyznanie numeru BSN.

Jakie są zarobki? Jakie są podatki?

W Holandii obowiązuje płaca minimalna, Polacy otrzymują taką samą płacę minimalną jak Holendrzy. Uzależniona jest ona od wieku pracownika, osoba powyżej 23 lat minimalnie zarobi 8,22 euro brutto za godzinę, 22 lat – 6,99 euro, 21 lat- 5,96, 20 lat- 5,05 euro, 19 lat – 4,31 euro, 18 lat – 3,74 euro.

Minimalne wynagrodzenie obliczane jest w stosunku do pełnego tygodnia pracy, bez nadgodzin. Jeśli praca ma wymiar niepełny, to jest ono zmniejszane proporcjonalnie. Płaca minimalna dwa razy do roku dostosowywana jest do aktualnych zarobków w kraju.

Każdemu pracownikowi przysługuje dodatek wakacyjny, w wysokości 8% rocznego zarobku.

Na najwyższe zarobki mogą liczyć pracownicy z wyższym wykształceniem oraz znajomością niderlandzkiego i angielskiego. W służbie zdrowia personel pomocniczy dostaje pensję na poziomie około 1900 Euro, kierowcy ciężarówek zarobią 2100 Euro, na budowie i w innych zawodach budowlanych można zarobić ponad 2000 Euro, w administracji publicznej około 2700 Euro, a w handlu około 1700 Euro.

Naturalnie to tylko przybliżone kwoty i zależą one od regionu kraju, jak też od doświadczenia i znajomości języka.

 • opieka zdrowotna - 1900€;
 • administracja publiczna - 2690 €;
 • transport i łączność - 2030€;
 • handel i usługi - 1745€;
 • budownictwo - 2036€.
 • branża informatyczne 3–4 tys. euro miesięcznie netto.
 • inżynierzy- 3–3,5 tys. euro miesięcznie netto.

Jakie prace Polacy w Holandii podejmują najczęściej?

Są to głównie prace w szklarniach, magazynach i przy liniach produkcyjnych. Procentowo mniejsze zatrudnienie znajdują specjaliści np. elektrycy, ślusarze spawacze.

Jakie są koszty życia w Holandii - wynajem mieszkania, bilety?

Koszty życia w Holandii w stosunku do zarobków są zdecydowanie niższe niż w Polsce. Wynajęcie pokoju to koszt od 200 do 1000 euro miesięcznie - w zależności od miasta, lokalizacji i standardu; kawalerka kosztuje od 400 euro wzwyż. Koszt zakwaterowania w ośrodkach Agencji pracy to koszt około 300 euro miesięcznie.

Tygodniowo na niezbędne wydatki i żywność wydaje się około 100 euro. Najtańsze oczywiście są supermarkety, ale również wśród nich można zauważyć pewne rozróżnienie cenowe. Najtańsze z pewnością będą: Lidl i Aldi. Po nich, z nieco wyższymi cenami znajdują się Deen, Deka Markt i C1000. Droższym supermarketem, ale najlepiej wyposażonym i najlepszym pod względem jakości jest Albert Heijn.

Inne przykładowe ceny:

 • chleb: 1.5 Euro
 • ser żółty: 5-9 Euro za kg
 • litr mleka: 60-80 Eurocentów
 • 1 kg cukru: 1 Euro

Więcej informacji na temat pracy i pobytu w Holandii można znaleźć w broszurze wydanej przez Ministerstwo Spraw Społecznych i Zatrudnienia Holandii pod tym linkiem.

Materiały przygotowane przez Polskie Forum HR

Przydatne adresy:

Kontakt do polskiej placówki dyplomatycznej TUTAJ

W nagłych wypadkach nocny dyżur pracownika MSZ w Warszawie +48 22 523 90 00

Żródło: www.msz.gov.pl

Portale polonijne: