serwis informacyjno edukacyjne

Przygotuj się do wyjazdu

Wybór kraju

Wybór kraju wyjazdu może być decydujący dla Twojego bezpieczeństwa w pracy. Najważniejsze czynniki, które powinieneś wziąć pod uwagę wybierając kraj wyjazdu to:

Czas wyjazdu

Wyjeżdżając na krócej często godzimy się na gorsze warunki zakwaterowania i cięższą pracę. Przed podjęciem decyzji o pozostaniu na stałe w danym kraju warto sprawdzić, jakie są koszty codziennego życia i znalezienia innej pracy, gdybyśmy chcieli zmienić pracodawcę.

Rodzina

Przygotowania do wyjazdu i jego organizacja różnią się znacząco w zależności od tego czy wyjeżdżamy samemu czy z całą rodziną. W tym drugim przypadku musimy wziąć pod uwagę m.in. szanse znalezienia pracy przez partnera/partnerkę czy też możliwość posłania dzieci do przedszkola/szkoły.

Informacje o kraju

Przed ostateczną decyzją zdobądź jak najwięcej informacji o kraju, do którego chcesz wyjechać. Poszukaj wiadomości w internecie, popytaj rodzinę i znajomych.

Znajomość języka

Wybierając kraj, weź pod uwagę znajomość języka tego kraju. Operowanie przynajmniej podstawowymi zwrotami ułatwi Ci codzienne funkcjonowanie. Jeśli znasz język lepiej, masz szansę na znalezienie lepszej pracy.

Rodzaj pracy

Jeśli wiesz, jaki zawód chciałbyś wykonywać sprawdź warunki zatrudnienia i wysokość wynagrodzenia dla tej grupy zawodowej w danym kraju. Pamiętaj, że do wykonywania niektórych zawodów wymagane są dodatkowe kwalifikacje.

Warunki życia

Bardzo ważne dla Twojego komfortu pracy i życia za granicą są koszty życia w danym kraju oraz zakres i poziom opieki zdrowotnej i socjalnej. Dowiedz się przed wyjazdem, czego możesz spodziewać się na miejscu.

Transport

Wbrew pozorom kwestia dojazdu do miejsca pracy nie jest tak oczywista, jakby się początkowo wydawało. Już na etapie planowania samej podroży musisz zwrócić uwagę na kilka kwestii.

 • Korzystaj z usług wyłącznie sprawdzonych przewoźników, którzy dysponują sprawnymi technicznie autobusami.
 • Porównaj ceny przewoźników, mogą się one znacząco różnić, sprawdź ceny autobusów, pociągu, samolotu. Uważaj na ograniczenia w zabieranym bagażu i dopłaty za przekroczenie limitu.
 • Nie korzystaj z usług obcych osób, proponujących transport prywatnym samochodem. Nigdy nie masz pewności kim jest ta osoba i jakie ma zamiary.
 • Gdy korzystasz z usług pośrednika pracy, bardzo często oferuje on pomoc w wyborze przewoźnika. Upewnij się, że pośrednik nie pobierze od Ciebie opłaty znacząco wyższej niż cena biletu bezpośrednio u przewoźnika.

Mieszkanie

Przygotowując się do wyjazdu do pracy za granicę warto wcześniej zapewnić sobie miejsce zakwaterowania.

Gdy miejsce zakwaterowania zapewnia pracodawca lub agencja pośrednictwa pracy, należy upewnić się, że odpowiedni zapis gwarantujący miejsce zamieszkania, znajduje się w umowie.

Pamiętaj! Bądź ostrożny, warunki, które są zapewnione ustnie lub nawet w umowie nie zawsze mają potwierdzenie w rzeczywistości.

Upewnij się, czy na miejscu będzie podstawowe wyposażenie, być może niektóre rzeczy musisz zabrać ze sobą lub kupić:

 • pościel, śpiwór lub koc
 • urządzenia elektryczne typu czajnik, golarka, grzałka, suszarka
 • talerz, kubek, garnek, patelnia, sztućce
 • lampka przenośna
 • radio, magnetofon, telewizor

Pamiętaj, że nie we wszystkich krajach są te same gniazdka elektryczne - koniecznie to sprawdź i zabierz ze sobą przejściówkę do kontaktu.

Pamiętaj, że kraj do którego wyjeżdżasz rządzi się innymi zwyczajami i prawami. Zapoznaj się z nimi dokładnie, szczególnie z warunkami mieszkaniowymi, np. w Anglii lub Holandii Polacy narzekają na niedogrzane domy, w wielu krajach podaje się śniadania kontynentalne, które składają się z kawy, grzanki i dżemu.

Zabierz ze sobą

Pieniądze

Przygotuj się finansowo - zanim pobierzesz pierwszą wypłatę musisz się przez jakiś czas utrzymać. Bywają sytuacje, kiedy pracownik przyjeżdża na miejsce, a tam brakuje elementarnego wyposażenia. Bez pieniędzy możesz ulec presji nielegalnej pracy i uwłaczających warunków. Z pieniędzmi będziesz mógł zadecydować, czy szukasz innej pracy czy wracasz do domu - masz na to środki. Rezerwa finansowa pozwoli Ci na przetrwanie w czasie szukania pracy;

Ubrania

Zabierz ze sobą odpowiedni zapas ubrań i bielizny. Sprawdź prognozowaną pogodę, spróbuj przewidzieć różne sytuacje, w których być może będziesz uczestniczył. Warto dobrze przemyśleć zawartość bagażu, by nie kupować niczego w pierwszych dniach czy tygodniach pobytu za granicą. Po przyjeździe na miejsce może spotkać Cię kilka niespodziewanych wydatków, dlatego warto uniknąć przynajmniej niektórych z nich.

Kontakty

Przed wyjazdem zgromadź i zapisz adres oraz numer telefonu ambasady lub konsulatu RP w kraju, do którego się wybierasz. Konsulaty RP pomagają Polakom w kłopotach (ofiarom oszustwa, tym którzy utracili dokumenty). Zdobądź także namiary na instytucje działające w danym kraju, które pomagają osobom w trudnej sytuacji.

Telefon komórkowy

Zabierz ze sobą telefon, a nawet dwa. W przypadku kradzieży lub odebrania telefonu (na przykład jeśli trafisz do obozu pracy) będziesz mógł zadzwonić z drugiego aparatu.

Uaktywnij roaming, to pomoże Ci na kontakt z najbliższymi w pierwszych dniach pobytu za granicą. W przypadku dłuższego pobytu warto zdjąć z „simlocka”, dzięki temu będziesz mógł użyć miejscowej karty telefonicznej, co znacznie obniży koszty rozmów i smsów. Usługę zdejmowania „simlocka” oferują wszystkie komisy i serwisy telefonów komórkowych.

Mapa, przewodnik, słownik, rozmówki

Jedziesz do obcego sobie kraju, do obcego miasta. Nie wstydź się korzystać z map, przewodników czy rozmówek. Ułatwi Ci to wyjście z wielu sytuacji, zaoszczędzi nieporozumień a miejscowi na pewno docenią Twój wysiłek.

Dokumenty

 • Ważny dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport; dowód najlepiej nowego typu, stary ze względu na brak daty ważności często bywa kwestionowany); jeśli utracisz jeden dokument będziesz mógł legitymować się drugim, dlatego przechowuj je w różnych miejscach.
 • Ksero dokumentów tożsamości (pracodawca potrzebuje kopię Twojego dowodu, nie przekazuj mu oryginału) oraz wszystkich innych dokumentów, które będziesz miał ze sobą;
 • Akt urodzenia;
 • Dokument dotyczący związku małżeńskiego (w tym orzeczenie o rozwodzie – jeśli dotyczy);
 • Zezwolenie na pobyt (jeśli jest wymagane);
 • Wszelkie umowy i korespondencję z pracodawcą;
 • Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków, ewentualnie prywatne ubezpieczenie zdrowotne;
 • Właściwe formularze serii E uzyskane w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia - jeśli przenosisz z Polski świadczenia socjalne (np. dla bezrobotnych, osób pobierających emeryturę lub korzystających ze świadczeń rodzinnych).

Pamiętaj! Nigdy nie oddawaj oryginałów dokumentów. Przewoźnikowi, pracodawcy i pośrednikowi wystarczą kopie.

Zadbaj o kontakt z bliskimi

 • Poinformuj rodzinę o szczegółach wyjazdu. Przekaż bliskim osobom dokąd wyjeżdżasz, na jak długo. Zostaw im dokładny adres i nazwę przyszłego miejsca pracy, swój przyszły adres zamieszkania, numer telefonu do pracodawcy i/lub pośrednika.
 • Podaj bliskim namiary (imię, nazwisko, numer telefonu) osób, z którymi wyjeżdżasz i będziesz pracować.
 • Zanotuj numery telefonów, adresy i e-maile do rodziny i bliskich.
 • Umów się, jak często będziesz się z nimi kontaktował. Ustal hasło (np. „Pozdrów ciocię Wiesię”), którym posłużysz się w sytuacji zagrożenia. Dzięki temu bliscy będą wiedzieli, że jesteś w niebezpieczeństwie i zawiadomią odpowiednie służby.
 • Bezpośrednio po przybyciu na miejsce skontaktuj się z bliskimi i przekaż im informacje o Twojej sytuacji.
 • Ważne by być z rodziną w regularnym kontakcie. Brak telefonu lub maila w określonym czasie, będzie sygnałem dla rodziny, że dzieje się coś niepokojącego.
 • Pamiętaj, że z każdego kraju możesz łączyć się z Polską na koszt rozmówcy za pomocą tzw. numerów dostępowych (Poland direct). Połączenie dotyczy tylko numerów stacjonarnych, rozmówca musi wyrazić zgodę na połączenie, w centrali telefonicznej mówią po polsku. Więcej informacji znajdziesz tutaj.