serwis informacyjno edukacyjne

Bezpłatne szkolenie internetowe

Lekcja 1 Dokąd chcesz wyjechać?

Slajd 2 Historia

Pani Marzena

Pani Marzena poznała w Polsce mężczyznę z Rumunii i wyjechała z nim do jego rodzinnego kraju. Rodzinie nie przekazała żadnych informacji, nie poinformowała jak nazywa się mężczyzna i do której miejscowości jadą. Powiedziała tylko, że obydwoje będą pracować w jednym z nadmorskich kurortów.

Wyjeżdżając, pani Marzena zostawiła kilkuletnie dziecko pod opieką swojej mamy. Przez kolejne dni i tygodnie nie kontaktowała się jednak z nikim z rodziny ani znajomych. To zaniepokoiło mamę pani Marzeny, która zgłosiła zaginięcie w lokalnym komisariacie i do Fundacji ITAKA.

Po otrzymaniu wszystkich niezbędnych dokumentów, pracownicy Fundacji podjęli działania poszukiwawcze, kontaktując się między innymi z polskim konsulatem w Bukareszcie. Po kilku dniach okazało się, że zaginiona została wylegitymowana przez lokalną policję, a następnie odwieziona do ośrodka pomagającego ofiarom handlu ludźmi.

ITAKA natychmiast poinformowała mamę zaginionej, że córka jest już bezpieczna. Mama Pani Marzeny obawiała się jednak, że nie będzie w stanie sfinansować jej powrotu do kraju. Fundacja ITAKA pośredniczyła w kontakcie między matką, konsulatem i samą zaginioną. Pobyt pani Marzeny w Rumunii przedłużył się w związku z wyjaśnieniami, które musiała złożyć w prokuraturze. Na szczęście, udało się w końcu zorganizować jej bezpieczny powrót do kraju. Z lotniska odebrała panią Marzenę mama i wspólnie wróciły do ich rodzinnej miejscowości.