serwis informacyjno edukacyjne

Bezpłatne szkolenie internetowe

Lekcja 1 Dokąd chcesz wyjechać?

Slajd 8 Warunki życia

Wybierając kraj wyjazdu, oprócz możliwości zdobycia legalnej i dobrze płatnej pracy, koniecznie weź pod uwagę koszty i warunki życia w danym państwie.

Sprawdź:

 • koszty zakwaterowania
  Sprawdź, jakie są przeciętne koszty wynajmu domu, mieszkania czy pokoju. Pamiętaj, że mogą się one znacząco różnić w zależności od regionu kraju i wielkości miasta. W większych miastach, w bogatszych regionach kraju, koszty zakwaterowania są zazwyczaj wyższe niż w miejscowościach mniejszych.
 • wysokość opłat
  Oblicz ile będziesz płacił za prąd, gaz, wodę, telefon stacjonarny, dostęp do internetu czy telewizji. Rachunki za te usługi mogą pochłonąć znaczną część Twojej wypłaty, dlatego warto policzyć te koszty wcześniej i być może zdecydować się na tańsze miejsce, poszukać lepiej płatnej pracy lub zrezygnować z niektórych usług, jak telewizja czy telefon stacjonarny.
 • ceny podstawowych produktów
  Mieszkając dłużej w danym kraju, będziesz musiał kupować wiele produktów codziennego użytku, dlatego warto sprawdzić ceny podstawowych produktów żywnościowych, jak chleb, wędlina, masło, artykułów gospodarstwa domowego, kosmetyków i ubrań.
 • warunki socjalne
  W każdym kraju obowiązują inne przepisy w zakresie wypłacania zasiłku po utracie pracy czy też zasiłków wychowawczych. Sprawdź dokładnie przepisy kraju, do którego wyjeżdżasz, szczególnie gdy zabierasz ze sobą rodzinę. Pomoże to lepiej zaplanować wydatki.
 • ubezpieczenie zdrowotne
  Koniecznie sprawdź, jakie są warunki korzystania z publicznej opieki zdrowotnej w danym kraju. W przypadku państw należących do Unii Europejskiej możesz korzystać z opieki zdrowotnej na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Pamiętaj jednak, że EKUZ nie jest wydawane na stałe i obejmuje tylko nagłe zachorowania.
  EKUZ - dowiedz się więcej...